fbpx

Hangi Saç Kurutma Makinesi veya Fön Makinesi Kullanmalısınız?

Kuaför tipi profesyonel fön makinesi kullanırsam saçlarım zarar görür mü sorusunu duyuyor gibiyiz. Bu sorunun cevabını bulmak için hazırladığımız bu yazı ilginizi çekecek ve bu soruyu sormaktan kurtulacaksınız.

İster ince telli olsun ister kalın telli saç olsun hepsinde kullandığınız ürünler konusunda öncelikle dikkatli olmalısınız. Saçınızın aşırı ısıyla temas etmesi tabii ki saçınızı yıpratır. Bu yıpranma saçınızın ısıyla ne kadar sıklıkla temas ettiği ile de orantılıdır. Hele saçınız işlem görmüş yani açıcı kullanılmış veya boyalı saç ise daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Bakım ürünleri kullanmıyorsanız ve gereken özeni göstermiyorsanız doğal olarak saçınız diğer saçlara göre daha fazla etkilenir.

Hangi tip saç kurutma makinesi kullanmalıyım?

Aslında hangi tip cihaz kullanırsanız kullanın sorun aşırı kullanımla ilgili. Profesyonel gön makineleri yapacağınız işlemin süresini kısalttığı için daha avantajlıdır. Tabii genelleme yapmamak gerekir. Avantajlı derken standartlara uygun olarak üretilmiş ve piyasaya sunulmuş olanlardan bahsediyoruz.

Bilinen markaların saç kurutma cihazlarını da gereksiz sürelerde ve sıklıkta kullanmanız durumunda saçınız ince de olsa kalın da olsa saçınıza yine zarar verebilir. Bu konuda en çok dikkat etmeniz gereken nokta kullanım süreniz ve cihazın saçınıza olan mesafesi. Diğer taraftan ısı ayarını doğru yapmanız. Bu noktada standartlara uygun olarak üretilmiş fön makineleri işlem yapmanızı kolaylaştıracak ve saçınızın zarar görmesini engelleyecektir.

Ne olursa olsun ısıdan koruyucu ürünler kullanmanız saç sağlığınız açısından yarar sağlar. Bu konuda bilgili ve tecrübeli kuaförünüzden destek alabilir, önereceği doğru ürünlerle koruma sağlayabilirsiniz. Bu ürünler saçınızın ısısal işlemlere karşı dayanıklı olmasını sağlayacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi cihazların ısı aralıklarını saçınızın tipine göre ayarlama imkanınız da bulunmaktadır. Bu nedenle ince telli saç için düşük ısı ayarını öneririz.

Saç kurutma veya fön makinesini kullanmadan önce her saç tipi için en önemli koşul saçın ıslak olmaması. Bu nedenle bir havlu yardımıyla önce saçtaki ıslaklığı almalı, ardından kurutma ve daha sonra fön işlemine başlamalısınız.

Kısaca özetlemek gerekirse;

1-Doğru saç kurutma / fön makinesi için önemli olan uluslararası standartlarda üretilen ürünleri kullanmaktır.

2-Her kuaför tipi fön makinesi standartlara uygun olmayabilir.

3-Cihazın saça mesafesi ve kullanım süresi saça zararını etkiler.

4-Kuaför tipi profesyonel fön makinelerinde de saç tipinize uygun ısı ve hız düğmeleri bulunmaktadır.

5-Isıyla temasa geçeceğinden saçınızda koruyucu ürünler kullanmanız saç sağlığınız için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlu Müşteri Hattı